Wprowadzenie

Ogrody zimowe to idealne rozwiązanie dla miłośników natury, które pozwala cieszyć się otaczającą przyrodą przez cały rok. Istnieją dwa podstawowe rodzaje ogrodów zimowych, które oferują różne funkcje i korzyści. W tym artykule omówimy różnice między ogrodami zimowymi sezonowymi, a całorocznymi oraz zaprezentujemy nowe podejście do rozbudowy przestrzeni – ogrody zimowe z płaskim dachem.

Ogród zimowy sezonowy

Ogród sezonowy to przestrzeń, która może być wykorzystywana w określonych porach roku, głównie wiosną, latem i jesienią. Jest to rodzaj ogrodu zimowego, który nie jest praktycznie wogóle izolowany, nigdy ogrzewany. Funkcjonalność opiera się na naturalnym nasłonecznieniu oraz ochronie przed warunkami atmosferycznymi. Składa się z przeszklonych ścian szklanych bezprofilowych oraz szklanego (lub z innych materiałów) dachu. Zapewniony jest dostęp do naturalnego światła i widok na otoczenie. Ogród zimowy sezonowy może służyć jako miejsce do uprawy roślin, strefa relaksu lub przestrzeń rekreacyjna.

Ogród zimowy całoroczny

Całoroczny ogród zimowy to przestrzeń, która może być wykorzystywana przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Jest to zawsze bardziej zaawansowana konstrukcja, który wymaga odpowiedniej izolacji termicznej elementów konstrukcyjnych, czasem też systemu ogrzewania. Może pełnić różne funkcje, takie jak salon, jadalnia, gabinet czy przestrzeń do relaksu. Jest to naturalne rozszerzenie domu, które zapewnia dodatkową powierzchnię mieszkalną. Projektujemy go z myślą o utrzymaniu stabilnej temperatury i zapewnieniu komfortu użytkownikom nawet w najzimniejszych miesiącach. Jest rozwiązaniem droższym, niemniej można go użytkować praktycznie bez ograniczeń, a dobrze zaprojektowany i wkomponowany w bryłę budynku z nawiązką podniesie wartość nieruchomości.

Ogrody zimowe z płaskim dachem

Nowoczesnym podejściem do rozbudowy przestrzeni domowej są ogrody zimowe z płaskim dachem. Dlatego tez te ogrody otwierają zupełnie nowe możliwości tworzenia dodatkowej przestrzeni. Ponieważ są to już dość skomplikowane konstrukcje, ich cena może być wyższa. Na rynku są już jednak firmy, które potrafiły osiągnąć dzięki swojemu doświadczeniu idealny kompromis pomiędzy ceną, a tymi najbardzie zaawansowanymi konstrukcjami, w tym rosnącymi wymaganiami w zakresie wytrzymałości budowli oraz jej termoizolacyjności. Rozbudowa z zastosowaniem tego typu ogrodu może być spersonalizowana dla każdego klienta i świetnie dopasowana do architektury budynku.

Podsumowanie

Ogrody zimowe stanowią wspaniałe rozwiązanie dla osób pragnących cieszyć się bliskością natury przez cały rok. Ogród zimowy sezonowy, nieogrzewany, umożliwia korzystanie z przestrzeni w cieplejszych miesiącach, podczas gdy ogród zimowy całoroczny, dzięki odpowiedniej izolacji profili oraz szybom zespolonym jedno lub nawet dwukomorowym, a także często zainstalowanemu systemowi ogrzewania, zapewnia komfort użytkownikom przez cały rok. A więc jaki wybrać – ogród zimowy sezonowy czy całoroczny? Wybór między tymi dwoma rodzajami zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i budżetu. Warto dodać, że spośród ogrodów zimowych całorocznych coraz większym zainteresowniem ciesza się ogrody z płaskim dachem, który zachwycają swoim designem i funkcjonalnością. Jeżeli to one właśnie cię zaciekawiły zachęcamy do obejrzenia naszego foto albumu tutaj >>